Escape room – wirtualna gra w realnym świecie

Pokoje zabawek nazywane tez escape rooms lub exit rooms stają się coraz bardziej popularną formą rozrywki. Na czym polega ten rodzaj zabawy? W czym tkwi jej fenomen?

Idea escape room zrodziła się jako przeniesienie popularnej gry komputerowej typu point and click, w której to celem jest wydostanie się z zamkniętego pomieszczenia. Może się to udać tylko i wyłącznie po rozwikłaniu wszystkich zagadek i rebusów znajdujących się w pomieszczeniu. Wirtualna gra miała i nadal ma mnóstwo zwolenników. Z czasem przeniosła się też do realnego świata. Zaczęły powstawać rzeczywiste pokoje zagadek, pełne ukrytych rekwizytów, sekretnych schowków i logicznych zagadek.
Tajemniczość, podjęcie wyzwania, klimatycznie zaaranżowane przestrzenie, czasem epatujące mrocznym klimatem – to wszystko cechuje escape room. To właśnie przyciąga zainteresowane osoby.
Zabawa trwa zwykle kilkadziesiąt minut, opiera się na wspólnym działaniu przeważnie kilkuosobowej grupy. Zadaniem jest wydostanie się z pokoju, znalezienie drogi ucieczki polegające na rozwikłaniu w odpowiedniej kolejności ciągu logicznych zagadek. Kluczem do sukcesu jest współpraca i logiczne myślenie. Rozwiązanie zagadek wymaga też kreatywności i spostrzegawczości.
Oferta skierowana jest do grup przyjaciół, firm, rodzin. Każdy, kto chce spróbować swoich sił w tego typu zabawie powinien odwiedzić escape room trojmiasto. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie znajdziecie kilkanaście miejsc, które oferują tego typu rozrywkę. Sprawdźcie czy stanowicie zgrany zespół.